depresja

Depresja i problemy emocjonalne

Doświadczanie pełnego wachlarza emocji niepodważalnie należy do ludzkiej natury. Pojawiają się one samoistnie w reakcji na różne bodźce i motywują nasze zachowania. Zdarza się jednak, że emocje pojawiają się nieadekwatnie do sytuacji, stają się nękające i wyniszczające. Coraz więcej ludzi doświadcza wahań nastrojów, lawiny negatywnych myśli lub ma poczucie, że emocje przejmują kontrolę nad ich codziennym życiem.

Powodem jest dysregulacja emocji, która może mieć zróżnicowane przyczyny; głębokie wewnętrzne problemy, a także przewlekły stres czy nadmierne tłumienie emocji. Możesz zbyt łatwo, a nawet bez konkretnej przyczyny wpadać w gniew, odczuwać ciągły lęk i smutek, a drobne przeszkody wyprowadzają cię z równowagi. Dodatkowo możesz zbyt intensywnie przeżywać emocje, co utrudnia ci codzienne funkcjonowanie, rezygnujesz z kontaktu z ludźmi, nie potrafisz skupić się na swoich obowiązkach. Emocje te mogą długotrwale w tobie zalegać, trudno ci się od nich uwolnić, wciąż przeżywasz i powracasz do przeszłych konfliktów i krzywd.

Nieprzewidywalność i intensywność twoich emocji, a tym samym zmienność twoich zachowań, nastroju, nawet pragnień i zainteresowań sprawia, że tracisz poczucie siebie i nie potrafisz zbudować stabilnej tożsamości. W skutek tego łatwiej ulegasz wpływom, a nadwrażliwość na bodźce sprawia, że izolujesz się od świata.

Gdy masz wrażenie, że twoim życiem zaczyna rządzić ciągłe emocjonalne pobudzenie, warto podjąć działania, które zapobiegną pogłębianiu się problemu. Przede wszystkim zaobserwuj, co wzbudza w tobie nadmierne i nieadekwatne reakcje emocjonalne i zbadaj swoje granice komfortu. Spróbuj unikać osób, tematów i sytuacji, które burzą twoją wewnętrzną równowagę. Taka selekcja nie zawsze jest możliwa, najczęściej nie mamy wpływu na pojawianie się negatywnych bodźców w codziennym życiu. Wówczas warto spróbować znaleźć sposób na odwrócenie od nich uwagi.
Doskonałą formą rozładowywania emocji jest na przykład aktywność fizyczna i uprawianie dyscypliny sportowej.

Jeśli standardowe sposoby na regulację emocji nie przynoszą oczekiwanych skutków i czujesz się paraliżowany przez nie, znajdź fachową pomoc u psychologa. Psycholog pomoże ci odnaleźć często nieuświadomione przyczyny twoich problemów z emocjami i dostrzec szkodliwe mechanizmy, którymi się kierujesz. Nauczysz się radzić sobie ze stresem, wyrażać emocje w kontrolowany sposób, a także sygnalizować innym swoje granice. Dzięki temu będziesz potrafić żyć w sposób bardziej pełny, uważny i świadomy oraz podejmować bardziej racjonalne decyzje i tworzyć udane relacje z ludźmi.

Poczucie bezradności wobec nieradzenia sobie z negatywnymi emocjami, przedłużający się okres odczuwania smutku i wewnętrznej niestabilności może prowadzić do rozwoju depresji.

Czym jest depresja?

Każda osoba doświadcza okresu gorszego poczucia, chandry czy spadku motywacji - są to normalne emocjonalne stany, które podlegają samoregulacji. Zdrowy człowiek potrafi rozwiązywać pojawiające się problemy, radzić sobie z niepowodzeniami, czerpać z nich naukę i odzyskiwać równowagę.

Często z powodu niewiedzy lub mody chwilowe obniżenie nastroju nazywa się depresją.
Cierpiące na nią osoby nie są w stanie samoistnie uporać się z problemami egzystencji, nie dostrzegają sensu lub nie mają siły na podejmowanie działań poprawiających ich sytuację. Depresja jest poważną chorobą, której bagatelizowanie może skończyć się śmiercią.

Depresja to zaburzenie psychiczne, które polega na długotrwałym przeżywaniu głębokiego smutku. Ogranicza prawidłowe funkcjonowanie w każdym obszarze np. nauki, pracy zawodowej, życia rodzinnego i towarzyskiego, znacząco obniża jakość i satysfakcję z życia. Depresja uniemożliwia przeżywanie pozytywnych emocji, sprawia, że istnienie jest odbierane jako źródło cierpienia i porażek, a stawianie czoła codziennym wyzwaniom wydaje się ponad ludzkie siły.

Może pojawić się u każdego, bez względu na wiek, pochodzenie czy status społeczno-ekonomiczny, nie musi być wynikiem konkretnej sytuacji czy przykrego doświadczenia. Jest to jedna z najbardziej rozprzestrzeniających się chorób, urasta do rangi chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że cierpi na nią 1,2 mln Polaków. Choroba ta ma charakter nawracający, nieleczona może trwać całe życie i być tragiczna w skutkach. Ważną informacją jest fakt, że można ją szybko zdiagnozować i skutecznie leczyć przy pomocy terapii i farmakologii.

Jakie mogą być objawy depresji?

Jeśli doświadczasz poniższych symptomów nieprzerwanie przez okres powyżej dwóch tygodni, powinieneś umówić się na konsultację u psychologa.

Objawy somatyczne:

Należy pamiętać, że nie każdy przeżywa depresję w ten sam sposób, różny zestaw objawów może pojawiać się u różnych osób. Inaczej przeżywają ją dzieci, a inaczej dorośli. Istnieje także wiele specyficznych rodzajów depresji. Poza tym w pierwszym etapie choroby łatwo przeoczyć pewne objawy. Warto udać się do psychiatry, który postawi odpowiednią diagnozę.

W jaki sposób leczy się depresję?

W przypadku łagodnej depresji wystarczające jest wsparcie psychologa, jednak jej umiarkowana lub ciężka forma wymaga opieki psychiatry i leczenia farmakologicznego. Skuteczną formą leczenia jest połączenie przyjmowania leków łagodzących jej objawy z psychoterapią. Dzięki spotkaniom z psychologiem możesz przepracować przyczyny swojego stanu, nauczyć się rozpoznawać objawy i wypracować mechanizmy radzenia sobie z nimi. Pamiętaj, że możesz zapobiec nawrotom choroby i wyleczyć się z depresji, wystarczy, że znajdziesz w sobie odwagę i wykonasz pierwszy krok.

Podmiotem prowadzącym LUMEN Centrum Psychologii i Mediacji jest KOR-POL Engineering Solution & Trade Katarzyna Bełzak-Paul