mediacje

Mediacje

Mediacja to sposób na wyjście z sytuacji konfliktowych, w których nie udaje się samodzielne zakończenie sporu. Polega ona na rozmowie ukierunkowanej na rozwiązanie sporu i jest przeprowadzana w obecności wykwalifikowanego, neutralnego mediatora.

Zadaniem mediatora jest stworzenie warunków pozwalających stronom konfliktu usłyszeć i zrozumieć swoje potrzeby oraz dostrzec możliwości satysfakcjonującego rozwiązania w dbałości o równowagę stron.

W LUMEN Centrum Psychologii i Mediacji stawiamy na kompleksowe podejście. W razie potrzeby i na życzenie stron na spotkania zapraszamy ekspertów, tj. rzeczoznawców, psychologów, terapeutów oraz innych specjalistów. Od strony prawnej współpracujemy z kancelarią prawną.

Prowadzimy mediacje: cywilne, rodzinne, gospodarcze, karne i nieletnich.

Pięć zasad mediacji

lista1

Dobrowolność - mediacja jest dobrowolna, nie można do udziału w niej kogokolwiek zmusić. Strony od początku do końca mają wpływ na to czy i na jakich warunkach dojdzie do porozumienia, a także mogą zrezygnować z uczestnictwa w mediacji na każdym etapie postępowania bez podawania przyczyny.

lista2

Poufność - mediatora obowiązuje tajemnica zawodowa. Mediator nie może ujawniać osobom postronnym informacji, które zdobył podczas postępowania mediacyjnego.

lista3

Bezstronność - mediator nie jest uczestnikiem sporu. Jego zadaniem jest przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w taki sposób, aby obie strony zostały wysłuchane i zrozumiane.

lista4

Neutralność - mediator nie czerpie korzyści ani z porozumienia stron, ani z jego braku, a także nie może narzucać stronom sposobu rozwiązania sporu. Może natomiast wskazać propozycję rozwiązania na zgodny wniosek zaangażowanych stron.

lista5

Akceptowalność - aby mediacja przebiegała prawidłowo strony powinny zaakceptować osobę mediatora i zasady mediacji.

 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy mediatora?

Z mediacji warto skorzystać wówczas, gdy zależy nam na zachowaniu właściwych relacji międzyludzkich, biznesowych oraz kiedy chcemy uniknąć długotrwałego procesu sądowego i związanych z nim kosztów. Z mediacji możemy skorzystać, kiedy chcemy rozwiązać spór szybko, skutecznie i poufnie.

W przeciwieństwie do postępowania sądowego w mediacji strony samodzielnie podejmują decyzję o tym na jakich zasadach rozwiążą spór. Ugoda zawarta przed mediatorem po zatwierdzeniu przez Sąd ma moc prawną.

Jak przebiega postępowanie mediacyjne?

 

Kontakt ze stronami

lista1

Po złożeniu wniosku o mediację prywatną lub wpłynięcia decyzji sądu, mediator kontaktuje się z uczestnikami mediacji informując strony o celach. Wspólnie ustalony zostaje termin spotkania. Mediator może poprosić o przekazanie niezbędnych dokumentów.

Spotkanie wprowadzające

lista1

Omawiane są zasady i przebieg postępowania mediacyjnego, określenie przedmiotu sporu, ustalenie kosztów mediacji i sporządzane są niezbędne dokumenty w zależności od rodzaju postepowania mediacyjnego: na wniosek stron lub sądu.

Indywidualna sesja mediacyjna

lista1

Mediator spotyka się z każdą stroną konfliktu osobno. Podczas rozmowy strona przedstawia swoje stanowisko wobec zaistniałego sporu. Ma ona możliwość wyrażenia swoich oczekiwań dotyczących zakończenia konfliktu. W spotkaniu może uczestniczyć również pełnomocnik strony.

Wspólna sesja mediacyjna

lista1

Biorą w niej udział obie strony. Rolą mediatora jest wparcie komunikacji między stronami, które prowadzą dialog mający na celu znalezienie rozwiązania problemu. W przypadku dojścia do porozumienia i ustalenia jego warunków mediator sporządza ugodę mediacyjną. Liczba sesji uzależniona jest od potrzeb stron, zazwyczaj jest to od 2 do 4 spotkań.

Podpisanie ugody mediacyjnej

lista1

Ugoda przygotowana przez mediatora zawiera wypracowane w trakcie mediacji ustalenia. Dochodzi do jej podpisania przez strony, które tym samym godzą się na realizację jej postanowień. Po zatwierdzeniu ugody przez sąd uzyskuje ona moc prawną.

 

Podmiotem prowadzącym LUMEN Centrum Psychologii i Mediacji jest KOR-POL Engineering Solution & Trade Katarzyna Bełzak-Paul