terapia

Problemy rodzinne

Rodzina jest podstawową grupą, która wypełnia szereg funkcji, zaspakajając w ten sposób potrzeby psychiczne, emocjonalne i społeczne swoich członków. Rodzinę można porównać do ekosystemu, który potrzebuje równowagi do pełnego, szczęśliwego funkcjonowania. Zachwianie jednego elementu wpływa na całość. Kiedy nasi bliscy cierpią, cierpimy razem z nimi. Jej stabilność i prawidłowe działanie jest kluczowe nie tylko dla jej członków, ale także wpływa na utrzymanie równowagi w całym społeczeństwie. Aby było to możliwe, członków rodziny muszą łączyć dobre relacje i wzajemne zaufanie.

Rodzina to grupa, której członkowie różnią się charakterem, potrzebami, celami i problemami, nie da się więc uniknąć nieporozumień i konfliktów. Chociaż zazwyczaj da się je rozwiązać samodzielnie, coraz częściej zdarza się, że rodziny potrzebują pomocy z zewnątrz, aby osiągnąć harmonię i odbudować więzi.

Prowadzona przez psychologa terapia pomoże w obiektywny sposób przyjrzeć się źródłom problemów i szkodliwym wzorcom komunikacji oraz znaleźć drogę do poradzenia sobie z nimi i do ponownego zjednoczenia rodziny.

Jakie są sygnały, że twoja rodzina potrzebuje terapii?

Na czym polega terapia rodzinna?

Podstawowym założeniem terapii rodzinnej jest postrzeganie rodziny jako systemu, pojedynczych i różniących się osób, które tworzą całość. Każdy członek systemu ma wpływ na nastrój i zachowanie pozostałych. Stąd nie zawsze oczywistym jest stwierdzenie, która osoba jest powodem konfliktów. Poza tym problemy emocjonalne jednego członka mogą być odzwierciedleniem kłopotów już trawiących system rodzinny. Dlatego w terapii rodzinnej uczestniczą wszyscy członkowie rodziny.

Głównym celem terapii jest znalezienie źródła problemu dysfunkcji rodziny. W czasie terapii rodzinnej, poszczególni członkowie przedstawiają własny punkt widzenia na zaistniałą sytuację i dowiadują się, jak ich słowa, emocje i zachowania wpływają na innych. W ten sposób można odkryć mechanizmy, które są powodem powstających konfliktów. Psycholog wspiera rodzinę w rozwiązaniu problemów, wprowadzenia pozytywnych zmian w jej dotychczasowym funkcjonowaniu, w tym zmiany nawyków komunikacyjnych, zdefiniowaniu ról i wytyczeniu pewnych granic.

Jak przebiega terapia rodzinna?

Terapia rodzinna polega na cyklicznych spotkaniach prowadzonych przez jednego lub dwóch wykwalifikowanych psychologów. Podczas pierwszej sesji psycholog wyjaśnia zasady terapii i pilnuje ich przestrzegania, by stanowisko każdego uczestnika zostało wysłuchane z szacunkiem, by każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo. Psycholog stara się pozostać neutralny, bezstronny, obiektywny. W sesjach terapeutycznych zazwyczaj biorą udział wszyscy członkowie rodziny, może się jednak zdarzyć, że niektóre sesje odbędą się z udziałem wybranych osób (np. wyłącznie małżonkowie lub rodzic z dzieckiem). Spotkania trwają około 50 minut i odbywają się co 2 lub 4 tygodnie. Ważnym elementem terapii są zadania domowe - członkowie rodziny wypróbowują w domu zaproponowane przez psychologa nowe sposoby komunikacji czy zachowania oraz reakcje na sytuacje konfliktowe.

 

Podmiotem prowadzącym LUMEN Centrum Psychologii i Mediacji jest KOR-POL Engineering Solution & Trade Katarzyna Bełzak-Paul