seniorzy

Seniorzy i Opiekunowie

Każdy etap życia doświadcza różnych problemów, każdy potrzebuje poświęcenia równej uwagi i odpowiedniego podejścia w kwestii pomocy psychologicznej. Starość jest szczególnym etapem, w którym dokonujemy bilansu dotychczasowego życia. Egzystencjalne refleksje wywołują emocje, z którymi kiedyś nie musieliśmy się mierzyć. Od tego w jaki sposób sobie z nimi poradzimy i jaką perspektywę przyjmiemy zależy, czy przeżyjemy starość w poczuciu spełnienia i wewnętrznym spokoju czy w zgorzknieniu i frustracji.

Warto skorzystać z pomocy psychologa, jeśli przeżywasz trudności w radzeniu sobie z problemami starości lub masz potrzebę przygotowania się do tego etapu życia. Jeśli niepokoją cię negatywne zmiany w nastroju i zachowaniu bliskiej ci osoby starszej, zaproponuj jej wsparcie psychologiczne u specjalisty.

Z czym mierzą się współcześni seniorzy?

Jedną z najbardziej przełomowych zmian jest przejście na emeryturę i zakończenie aktywności zawodowej. Całe dorosłe życie skupia się wokół pracy zawodowej, nie tylko jako źródła zarobku, ale także poczucia przynależności i spełnienia, kontaktów międzyludzkich. Wyznaczała ona codzienną rutynę, zajmowała czas i myśli. Emeryt staje przed zmianami ekonomicznymi i społecznymi, które wymuszają przyjęcie zupełnie innego stylu życia. Często doświadcza pustki i poczucia bycia niepotrzebnym, musi nauczyć się zarządzać wolnym czasem, stawić czoła swojemu życiu prywatnemu.

Brak pracy ogranicza relacje międzyludzkie, stąd wiele osób starszych odczuwa samotność. Nierzadko zdarza się, że dzieci i wnuki mieszkają daleko lub nie mają czasu na spotkania. Jej powodem może być także poczucie wyobcowania w dynamicznie rozwijającym się świecie pod względem kulturowym i technologicznym. Dodatkowo potęguje się przy śmierci małżonka i starszych osób z otoczenia. Na tym etapie życia może pojawić się pustka egzystencjalna, czyli stan nudy, apatii, braku potrzeby aktywności i rozwoju, utrata celowości i poczucia sensowności oraz cynizm.

Nieodłącznym problemem ostatniego etapu życia jest starzenie się organizmu, pojawianie się ograniczeń umysłowych i fizycznych oraz chorób. Starsza osoba jest zmuszona do polegania na innych i przyjmowania pomocy, przestaje być samodzielna, co niewątpliwie wpływa na jej poczucie wartości. Na własnej skórze doświadcza przemijalności życia, musi mierzyć się ze świadomością jego zbliżającego się końca.

Nawet cieszący się zdrowiem i sprawnością fizyczną senior może nie odczuwać satysfakcji i nie korzystać z pełni życia. W społeczeństwie funkcjonują ograniczające stereotypy na temat starości. Może pojawić się lęk przed oceną, bo „nie wypada” zachowywać się, czy ubierać w określony sposób. W związku z tym emeryt może wycofywać się z różnych aktywności w sferze społecznej i towarzyskiej. Wiele z nich, a w szczególności kobiety, pod wpływem estetycznych zmian w wyglądzie zmagają się ze spadkiem samooceny. Funkcjonuje kult młodości, który gloryfikuje cechy młodości, a pomija wartości jesieni życia.

Wszystko to sprawia, że osoby starsze są szczególnie narażone na zaburzenia lękowe i depresję. Poważnym problemem jest lekceważenie objawów lub utożsamianie ich z normalnym dla etapu starości obniżonym nastrojem. Depresję u seniorów może sugerować: przedłużające się przygnębienie, rezygnacja z aktywności i utrzymywania relacji, zaburzenia nastroju, lęki i nerwowość, problemy ze snem, zapominanie o posiłkach, czy niedbanie o higienę osobistą. Są to jasne sygnały, że potrzebne jest wsparcie specjalisty – psychologa.

Jak psycholog pomaga osobom w podeszłym wieku?

Pełnienie roli opiekuna i związane z nią trudności

Choroba najbliższej osoby jest niewątpliwie sytuacją kryzysową. Przyjęcie do domu i opieka nad chorującą osobą znacznie wpływa na twoją codzienną rutynę, wymaga przyjęcia nowej roli i przeorganizowania życia prywatnego i zawodowego. Rola opiekuna jest pełna trudności i wyzwań, kluczem jest by nie zagubić swojej tożsamości nie zaniedbywać własnych potrzeb.

Obciążenie jakiemu podlega opiekun przewlekle chorej osoby objawia się problemami na wielu płaszczyznach: fizycznej (wyczerpanie, bóle somatyczne, nieregularny sen i odżywianie), psychicznej (stres, wypalenie i bezsilność, wahania nastroju, problemy emocjonalne), społecznej (ograniczenie kontaktów społecznych, zaniedbanie relacji z partnerem, rodziną i ze znajomymi), finansowej (koszty leczenia i rehabilitacji, ograniczenie lub rezygnacja z aktywności zawodowej). Nakładające się problemy materialne i psychologiczne mogą prowadzić do stanu wywoływanego przez zespół stresu opiekuna. Jeśli dotyczą cię opisane problemy, czujesz, że pełnienie roli opiekuna cię przerasta, warto umówić się na wizytę u psychologa.

Długotrwałe pełnienie roli opiekuna może obniżyć jakość życia i negatywnie wpłynąć na poczucie satysfakcji z życia. Pamiętaj, że masz prawo odczuwać i wyrażać trudne emocje wobec zaistniałej sytuacji. Wyczerpanie i jednoczesne tłumienie emocji, wywołuje frustrację, która może być przelewana na chorego, a tym samym powodować twoje jego poczucie winy. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun zadbał o własne zdrowie i harmonię w swoim życiu. Nie powinien rezygnować z prawa do odpoczynku, z przyjemności i rozrywki, aktywności fizycznej czy zainteresowań. Bardzo ważne jest także znalezienie czasu na spotkania z innymi ludźmi i poszukanie okazji do szczerych rozmów. Zadbanie o siebie i utrzymanie poczucia satysfakcji z życia sprawi, że będziesz w stanie efektywniej obdarzać opieką swojego podopiecznego.

Podmiotem prowadzącym LUMEN Centrum Psychologii i Mediacji jest KOR-POL Engineering Solution & Trade Katarzyna Bełzak-Paul