trudnosci

Trudności w relacjach interpersonalnych

Każdy z nas potrzebuje czasem spędzić czas z samym sobą, by spełnić poczucie własnej autonomii i odrębnej tożsamości. Człowiek jest jednak istotą społeczną, a kontakt z innymi ludźmi jest kluczowy dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wiele badań wskazuje na fakt, że osoby, które mają bliskie więzi z rodziną, znajomymi czy szerszymi wspólnotami są bardziej szczęśliwe i zdrowe, w przeciwieństwie do odizolowanych osób. Warto pamiętać, że na satysfakcję z życia przekłada się nie ilość, a jakość relacji, stąd istnieje zjawisko poczucia samotności „w tłumie”. Tkwienie w konflikcie, toksycznym układzie czy nieszczęśliwym związku ma niewątpliwie negatywny wpływ na naszą kondycję psychofizyczną.

Co składa się na trudności w relacjach międzyludzkich?

Konsekwencją tych przeszkód w sferze kontaktów międzyludzkich jest wycofanie się z życia społecznego i unikanie tworzenia głębszych relacji w celu uniknięcia cierpienia. Prowadzi to jednak do pogorszenia samopoczucia i jakości życia oraz może przyczynić się do rozwoju stanu depresyjnego.

Co może być przyczyną trudności w relacjach międzyludzkich?

Przyczyny trudności w relacjach międzyludzkich są kwestią indywidualną, mogą mieć złożone pochodzenie. Częstym powodem pozostaje niska samoocena i problemy z poczuciem własnej wartości, a także nieumiejętność wyrażania uczuć. Kłopoty powodować może skłonność do popadania w konflikty i nieumiejętność ich rozwiązywania.

Izolowaniu się sprzyja cierpienie na depresje, inne zaburzenia psychologiczne, a także choroba fizyczna lub kalectwo. Barierą w tworzeniu więzi może być brak umiejętności komunikacji, objawiający się nadmiernym ocenianiem, krytyką i doradzaniem, brakiem uważności i wrażliwości na sygnały niewerbalne, czy nie pozwolenie innym na dojście do słowa.

Nierzadko źródłem tego problemu jest dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie relacje nie dawały dziecku poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Ciągłe kłótnie, złośliwe wymiany zdań, obecność agresji i negatywnych emocji nie stanowiły podstawy do wyuczenia zdrowych sposobów komunikacji i tworzenia relacji opartych na zaufaniu. Dla osób wychowanych w niestabilnym środowisku nawiązywanie więzi z innymi może wywoływać lęk przed odrzuceniem i konfliktem.

Jeśli masz trudności w relacjach międzyludzkich, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Psycholog pomoże ci uporać się z negatywnymi emocjami i odkryć nieprawidłowe, często nieuświadomione automatyczne wzorce zachowań.

Podmiotem prowadzącym LUMEN Centrum Psychologii i Mediacji jest KOR-POL Engineering Solution & Trade Katarzyna Bełzak-Paul